1. Księża Proboszczowie, w zależności od tego, w jakiej strefie zagrożenia epidemicznego znajdują się ich parafie, muszą określić maksymalną liczbę wiernych mogących przebywać jednocześnie w kościołach lub kaplicach (strefa żółta – 1 osoba na 4m2, strefa czerwona – 1 osoba na 7m2). Informacja na ten temat powinna się znajdować na drzwiach kościoła i na stronach internetowych parafii.

Wolbromów 38 osób

Ubocze 60 osób

Rząsiny 112 osób

3. Maseczek lub przyłbic, które zakrywają usta i nos, powinni używać na terenie kościoła:

a. wierni (podczas sprawowania liturgii i poza nią), chyba że mają zaświadczenie lekarskie określające przeciwskazania;

b. cała służba liturgiczna,

c. wszyscy kapłani, którzy nie sprawują Eucharystii, zwłaszcza w zakrystii i w konfesjonale;

d. wszyscy inni pracownicy kościelni, oprócz organisty w trakcie śpiewu i gry na organach.

5. Dezynfekcji rąk powinni dokonywać:

a. wierni wchodzący do kościoła;

b. służba liturgiczna – bezpośrednio po wejściu do zakrystii, a także bezpośrednio przed liturgią oraz po niej.

UDZIELANIE KOMUNII ŚWIĘTEJ

1. Wiernym należy umożliwić przyjmowanie Komunii świętej według ich wyboru: albo do ust, albo na rękę.

2. Kapłan lub inny szafarz udzielający Komunii świętej bezpośrednio przed tą czynnością dezynfekuje ręce, podczas niej ma założoną maseczkę, a po zakończeniu obmywa palce w vasculum i powtórnie dezynfekuje ręce.

SAKRAMENT POKUTY I POJEDNANIA

1. Nie wolno używać tzw. konfesjonałów zamkniętych (szafowych)

2. Podczas spowiedzi penitent oraz szafarz sakramentu pokuty mają mieć zasłonięte usta i nos

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH

1. Należy zrezygnować z Mszy świętych celebrowanych na cmentarzach oraz wszelkich procesji w dniu 1 listopada br., a zamiast tego zaprosić wiernych do udziału w liturgiach sprawowanych tego dnia w kościołach.

2. Proszę o zachęcanie wiernych do indywidualnego nawiedzania cmentarzy nie tylko w uroczystość Wszystkich Świętych, ale przede wszystkim w tych dniach, kiedy można uzyskać odpust za zmarłych – od 1 do 8 listopada.

DODATKOWE INFORMACJE

1. Zachęcam, aby Kancelarie parafialne pozostawały zamknięte, z wyjątkiem spraw losowych. Należy udostępnić wiernym numer telefonu i adres mailowy, dzięki którym będą mogli umówić się z duszpasterzem w celu załatwienia spraw niecierpiących zwłoki.

2. Zachęcam kapłanów oraz osoby konsekrowane, a także wszystkich wiernych do dalszego trwania w jedności na modlitwie różańcowej w intencji ustania pandemii.

3. Należy rozważyć zawieszenie inicjatyw duszpasterskich oraz spotkań poszczególnych wspólnot parafialnych, jeśli mogłyby one nieść duże ryzyko zakażeń ze względu na liczbę wiernych, warunki i formę spotkań, itd.

4. Niniejsze zarządzenie wchodzi w życie z dniem 18 października 2020 roku. W zależności od nowych postanowień władz państwowych, sanitarnych i kościelnych będzie ono aktualizowane.