Orszak Trzech Króli w Rząsinach.

Już po raz dziesiąty, z kościoła parafialnego pod wezwaniem MB Ostrobramskiej w Rząsinach, drogami parafii wyruszył barwny Orszak Trzech Króli, zorganizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, duszpasterstwo i samorząd wiejski. Rząsińskie orszaki organizowane są od roku 2013, a jego uczestnicy odwiedzają kolejno wszystkie miejscowości naszej parafii. Pierwszy raz, w roku 2013, orszak powędrował do oddalonego o 4,5 km Gradówka. W kolejnych latach wędrowcy odwiedzali kolejno pozostałe wsie – Ubocze i Wolbromów. Tegoroczną uroczystość Objawienia Pańskiego rozpoczęła Msza Święta sprawowana w kościele parafialnym przez ks. proboszcza Pawła Opalę. W osoby Mędrców ze Wschodu wcielili się panowie: Leszek Kozdrowski z Gradówka, Piotr Szczygieł z Ubocza i Sławomir Jasiński z Wolbromowa. Ze względu na obostrzenia sanitarne w tym roku nie odbyła się, jak w tatach poprzednich, wspólna pielgrzymka do sąsiedniej miejscowości, lecz docelowym miejscem orszaku była plenerowa polana w gospodarstwie agroturystycznym „Ranczo u Bodzia” w Rząsinach,gdzie utrudzeni pielgrzymi zostali ugoszczeni gorącą herbatą z ciastkiem oraz kiełbaską upieczoną na olbrzymim ognisku. Nie zabrakło oczywiście wspólnego śpiewu kolęd i miłych rozmów. Dziękujemy uczestnikom i do zobaczenia w przyszłym roku.

Witold Mikos

Zdj. Tomasz Citow i Paweł Lochyński

II NIEDZIELA „PER ANNUM”

1. Przeżywamy dziś II Niedzielę w ciągu roku. W tym tygodniu rozpoczynamy Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Pan Jezus domaga się wzajemnej miłości: „To jest moje przykazanie, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem.” Niech ta miłość stanie się naszym znakiem rozpoznawczym w świecie na każdy dzień.

2. W piątek 21 stycznia przypada Dzień Babci, a w sobotę 22 stycznia Dzień Dziadka. Pamiętajmy i módlmy się w tych dniach za naszych kochanych Dziadków i Babcie, tych żyjących i tych, którzy już odeszli do Domu Ojca. Bardzo często wiele im zawdzięczamy. Niech naszym podziękowaniem będzie modlitwa i serdeczna pamięć!

3. Kalendarz liturgiczny Kościoła:

- poniedziałek – św. Antoniego, opata

- środa – św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa

- czwartek – św. Sebastiana, męczennika

- piątek – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.

4. Rząsiny i Ubocze. Bardzo dziękuję za wspólne uczestnictwo w Mszach Świętych w związku z wizytą duszpasterską. Dziękuję za spotkanie w wspólną modlitwę, aby Pan Bóg dał nam wszystkim błogosławiony rok, o co się modliliśmy. Dziękuję za składane ofiary i za całą Waszą życzliwość.

5. Bardzo dziękuję także za złożone ofiary do puszek na cele liturgiczne – Bóg zapłać!

6. Msze św. w tym tygodniu:

- Rząsiny –piątek o godz. 17:00

-Ubocze –sobota o godz. 17:00

9. Bardzo dziękuję za posprzątanie i przygotowanie naszego kościoła na dzisiejszą niedzielę.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom wypraszamy wiele łask Bożych, a wszystkim życzę wszelkiego dobra i wiele mocy błogosławieństwa Bożego na ten nowy tydzień!

Ks. Proboszcz Paweł Opala

NIEDZIELA CHRZTU PAŃSKIEGO

1. Przeżywamy dziś Niedzielę Chrztu Pańskiego, która w liturgii kończy okres Narodzenia Pańskiego. Wspominając dzisiaj chrzest Pana Jezusa w Jordanie, myślimy także o naszym chrzcie, który jest początkiem i fundamentem naszego chrześcijańskiego życia. W tym sakramencie otrzymaliśmy godność dziecka Bożego i dar Bożej miłości. Zostaliśmy też włączeni do wspólnoty Kościoła. Podziękujmy Panu Bogu za dar dziecięctwa Bożego, a także musimy sobie zdać sprawę z naszej odpowiedzialności za budowanie Kościoła na ziemi.

2. W tym roku wizyta duszpasterska z racji trwającej epidemii, ma inny charakter i przebieg. W naszych kościołach spotykamy się na wspólnej Eucharystii, a na zakończenie każdej Mszy Świętej jest udzielone błogosławieństwo dla wszystkich rodzin. Serdecznie zapraszam do włączenia się do tej wspólnej modlitwy i przyjęcia błogosławieństwa na nowy rok.

3. Msze św. w tym tygodniu:

- Rząsiny – środa i piątek o godz. 17:00

- Ubocze – czwartek i sobota o godz. 17:00

5. Składam serdeczne podziękowania mieszkańcom Wolbromowa, Gradówka oraz Rząsin i Ubocza za uczestnictwo w Mszach świętych kolędowych! Także za udział w Orszaku Trzech Króli.

6. Serdeczne podziękowania kieruje także dla Pana Piotra Baszaka i wszystkich, którzy pomagali w wykonaniu i zamontowaniu nowych dwóch Krzyży, które zostały wymienione obok kościoła w Uboczu oraz za uporządkowanie terenu. Bóg zapłać!

7. Dzisiaj II Niedziela miesiąca, po Mszy św. będzie zbiórka do puszek na cele liturgiczne.

10. Wszystkim solenizantom i jubilatom wypraszamy wiele łask Bożych, a wszystkim życzę wszelkiego dobra i wiele mocy błogosławieństwa Bożego na ten nowy tydzień.

11. W środę 12 stycznia w Rząsinach o godz. 14:00 – pogrzeb śp. Wandy Krzesińskiej (mieszkanki Ubocza)

Ks. Proboszcz Paweł Opala